Přeskočit na obsah

Práce na směny a dieta. 6 tipů, jak zvládnout nepravidelný denní režim

Směnný provoz. Takže nepravidelný režim. Ať už je to noční, denní nebo střídavá, práce na směny je často důvod, proč přibíráte a nabraná kila se vám těžko shazují. Jestli se to týká zrovna vás, máme tu hned 5 tipů, jak se stravovat tak, abyste se vyhnuli změnám na váze. 

Najezte se

Nemáte čas stolovat a radši do sebe naklopíte energy drink nebo sušenku? Špatně. Pokud přijde hlad, nepřecházejte ho, práce nemá nožičky a počká. Pokud ale vážně nemáte ani 5 min, dejte si aspoň kefírové mléko (už doma namixované s ovocem). Výživná a dobrá sváča, kterou můžete popíjet.

S sebou vemte krabičku jídla

Nenechte se zaskočit hladem a máte vyhráno. Pokud si doma připravíte zdravý oběd, svačinu, večeři nebo zkrátka plnohodnotné jídlo, nestane se, že dostanete hlad, který zaženete snickerskou nebo chlebíčkem. Prostudujte Zdravé Krabičky. Co si připravit, jaká dietní jídla uvařit a jak je skladovat. a Týden v krabičce. Co a jak si připravit na zdravý oběd do práce.

Dejte tělu kvalitní palivo

Jste to, co jíte, platí pro nepravidelný režim dvojnásob. Správným jídlem předejdete únavě, podrážděnosti, (n)emocím a samozřejmě i přibírání. Hodí se celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu, ovoce, libové maso, kvalitní sýry atd. Naopak se vyhněte průmyslově zpracovaným jídlům.

Dostatečně se napijte 

Opět něco, co při nepravidelnosti může být fatální. Pitný režim je ve zdravém životním stylu základ, tak na něj dbejte. Mějte láhev s vodou po ruce u pracovního místa a nezapomínejte se napít. Když vám to dělá potíž, klidně si nastavte budíka nebo upozornění v pravidelných intervalech. 

TIP: Více o pití vody ve Vodu! Proč je hydratace organismu důležitá nejen na dietě a  jak ji vlastně pít.

V pravidelnosti je základ

I když se režim naruší, zkuste si ho vytvořit po svém. Tělo pravidelnost prostě vyžaduje. Souvisí to s tzv. cirkadiánním rytmem, který má jistou periodicitu (třeba 24 hodin). Jde o pravidelné změny různých fyziologických funkcí a seřízení našich biologických hodin má hodně do sebe. 

Připravujte si správné svačinky

Během směny si dejte několik svačinek (zhruba po 3 hodinách) v menších porcích. Připravte si třeba chlebík se sýrem, šunkou a zeleninu, jogurtový nápoj (určitě lepší domácí, smoothie nebo neochucené kefírové mléko a kousek ovoce), celozrnný knäckebrot s pomazánkou, hummus/cottage se zeleninou, bílý jogurt/tvaroh s ovocem či kvalitním muesli. 

Produkt tip: Proteinové pečivo má vyšší obsah bílkovin, a tím pádem i lepší sytivost. K dostání je spousta variant od bagety a toastového chlebatortillu, stačí si vybrat podle chuti. 

A pokud máte hlad, dejte si něco malého i před tím, než reálně jdete spát. Jen by to mělo být něco lehkého, hodí se třeba jablko nebo nakrájená zelenina. Po probuzení si pak dejte oběd.

Na závěr ještě důležitá rada. Najděte si takový režim, který bude vyhovovat vám a je ve vašich silách ho dodržet. Někdy se to třeba nepovede, to je normální. Důležitá je pravidelnost a kvalitní jídlo. Bude se vám líp pracovat a tělo vám to vrátí!