To je fičák! Doba covidová a technologie se světem fitness za poslední rok hodně zamávaly. Dřívější motto ´hoďka fitka po práci´ vystřídalo o dost flexibilnější ´kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv´. Pokud nemáte problém s adaptací, jste ve výhodě. Svět fitness je teď totiž všude kolem nás.
#1 Bez fitka
Největší změna je jasná – fitko jako prostor na cvičení je minulostí. Teď se totiž cvičí kdekoliv – díky karanténě tisíce lidí zjistilo, že stačí vlastnit mobil.Oblíbené video nebo živou lekci v obýváku, parku nebo klidně na pláži. Klasická fitka krachují nebo se zaměřila na online, stejně jako se roztrhl pytel s cvičícími apkamu. A hodí se znát i Nej keto apky.
#2 Ztraceno v časoprostoru
Druhá zásadní změna se týká času, respektive načasování. S velkou spoustou lidí na home office teď hodina ve fitku po práci ztratila smysl. Hýbat se totiž můžete v průběhu celého dne a nejen to, máme více času spočítat si kroky a spálené kalorie nebo změřit tep. Možná jste taky zjistili, že energie spálená během vaší ´fit hodinky´ byla jen pouhým zlomkem možné týdenní aktivity.
#3 Pohyb je pohyb
Nezačíná v okamžiku, kdy začnete svojí dnešní hodinku. Hýbete se už od chvíle, kdy vstanete z postele. Všechno, co během celého dne děláte má pozitivní dopad na vaše celkové zdraví a kondici. Pohyb je prostě pohyb. Čtěte tipy, jak si zvyknout na pravidelný pohyb a zhubnout.
#4 Dlouhověkost v pohybu
Víte, že nejdéle žijící lidé se většinou nedrží striktně daného cvičebního plánu, ani nechodí denně do fitka? Je to tak, stačí jim dlouhá procházka nebo zatancovat si v parku. Neznamená to, že cvičení je k ničemu – jen je při jeho výběru třeba brát v potaz náš životní styl a zvyklosti.
TIP: Lehkým krokem. Proč je chůze dobrá na hubnutí a jak ji využít každý den.
#5 Síla vlastního těla
Co je lepší – silové cvičení, kardio nebo trénink flexibility? Na to není jen jedna odpověď. Pokud se totiž hýbete správně, procvičíte přirozeně celé tělo. A speciální vybavení netřeba. Jestli jste taky v době covidové objevili kouzlo online cvičení, nejspíš jste si vystačili s vlastním tělem.
#6 Olympijská inspirace
Podívejte se na starořecké Olympijské atlety. Měli sílu, výdrž i ohebné tělo, a to všechno bez jediné návštěvy fitka. Jak je to možné? Zcela jednoduše si vystačili s širokým spektrem přirozeného pohybu – běh, lezení, skoky, šplhání, plavání, zvedání předmětů a souboj.
TIP: Chcete si zkusit pohyb v jakékoliv formě? Vyzkoušejte školu pohybu Petra Růžičky. Sympatický sporťák, který si prošel vším od jógy, bojových umění a kettlebellu až po crossfit a kung fu vás naučí, jak se lépe hýbat. Moc doporučujeme!
#7 Návrat k přirozenému pohybu
Je paradox, že čím se svět fitness sune technologicky dále, tím více se s pohybem vracíme do minulosti. A dobře děláme! Když totiž spojíte aktivity našich předků viz výše – skoky, lezení po všech čtyřech, výpady, shyby, výpady a na závěr přihodíte stoj na rukou – máte tu nejpřirozenější fitness sestavičku.
#8 Síla lidského kontaktu
I když technologie už dávno smázly hranice prostoru, času a všemožného know-how, mocná síla lidského kontaktu je nenahraditelná. Zacvičit si jógu online nebo spinningovat v obýváku může každý – dokážete se k tomu ale sami vybičovat? Jestli ne, nejste jediní.
TIP: Cvičení online. 10 tipů, jak začít cvičit doma a zhubnout.
Hecnutí se k lepšímu výkonu se vždycky snáz dosáhne ve skupině. A ruku na srdce, taky si to více užijete. Jakkoliv nám tedy technologie ulehčují život, neměli bychom zapomenout na lidský faktor. I svět fitness ho totiž potřebuje.
Fitness budoucnosti je tedy jasná. Hýbat se teď můžete na milion způsobů, kdykoliv a kdekoliv, sami nebo ve skupině. Ať už ale máte rádi pohyb v jakékoliv formě, nezastavujte. Protože život je pohyb.