Přeskočit na obsah

Tým dieta. 5 důvodů, proč je dobré hubnout v páru

Budeme hubnout společně! Zdravě jíst, spolu se hýbat. Někdy se to ale lehko řekne a hůř udělá. Ona totiž každá dieta představuje fyzickou, ale hlavně psychickou zátěž, je to extrémní zásah do života. Proto pořešíme téma párového hubnutí. Své k tomu řekne náš psycholog hubnutí Martin Cvrkal, odborník na psychologii obezity. Jaké výhody to podle něj má?

Proč do toho jít spolu

Když se někdo z rodiny snaží hubnout, může být vcelku chytré se před ním se svým jídlem schovat, dát si ho vedle. Pokud se ale rodinní příslušníci snaží hubnoucího podpořit a také změní svůj jídelníček, je to skvělá cesta. Logicky, když do toho jdete s partnerem, dieta vám půjde snadněji, než když se snažíte každý zvlášť. A platí to pro páry v každém věku.” 

1 Ve dvou se to dvojnásobně lépe táhne

Představte si, že se snažíte jíst zdravě a manžel s dětmi vedle vás u televize chroupou brambůrky. Není to výjimka, ale realita, který může s vaším hubnutím nehezky zamávat. Když se totiž jeden z partnerů rozhodne změnit životní styl, zpravidla to ovlivní i život toho druhého nebo i celé rodiny. Co dělat, když vám zbytek rodiny hází do diety vidle? O důvod víc, proč mít parťáka.

TIP: Proč je partnerské hubnutí krásná věc, prozradí Martin i v tomto videu. 

2 Dvojitá motivace

Rozhodnutí změnit životní styl a hubnout je velmi náročné a pokud se někdo pohybuje v prostředí, které to nechápe, cesta je to náročná dvojnásob. Rozdílný přístup ke stravování může být i jedním z důvodů, proč se pár nakonec (často pro své vlastní dobro) rozejde. 

Pokud je pro partnera pohodlí a hromady jídla prioritou, vy pak v toxicky ´tlustém´ prostředí dříve či později trpíte. A může to vést až k demotivaci, kdy to celé jednoduše vzdáte. Prostě si řeknete, že váš vzhled už je fuk

Motivace od partnera je tedy obrovská výhoda – podrží a posune dál. Navíc, jak už jsme probrali v Psychologie hubnutí. Když hubne muž, chlap vás dokáže dobře hecnout.

3 Empatie na druhou

Když se rozhodnete na sobě pracovat a kompletně změnit svůj přístup k životnímu stylu, empatie od partnera se počítá. Aby taky ne – pokud si z vás manžel/ka dělá legraci, shazuje vás a sobecky pokračuje v nezdravém stravování, nejde o podporu. Když jste v tom ale spolu, můžete se do pocitů toho druhého velmi dobře vcítit.

Protože oba se přece chcete cítit dobře. 

TIP: I později to jde. Čtěte Věk je jen číslo. Jak začít cvičit po padesátce a zhubnout I Příprava  a II Pohyb

4 Partnerský přístup 

Právě přístup partnera či partnerky je základ pro to, aby snaha o změnu životního stylu vedla k úspěchu.

Podpora je opravdu důležitá. Setkal jsem se například s případy, kdy do ordinace přivedla žena muže a nakonec měl při hubnutí skvělé výsledky, protože ho v tom podporovala. A mnohdy i lepší výsledky než ona,“ dodává k tomu Martin Cvrkal. 

TIP: Spolu se můžete začít i hýbat. Dnes necvičím. Tipy, jak si zvyknout na pravidelný pohyb a zhubnout. 

5 Podpora od nejbližšího

Psychická podpora je při hubnutí často mnohem důležitější než super sestavený jídelníček a každodenní vážení. Neznamená to, že když máte rádi na oběd kus masa a hranolky, musíte se jich vzdát jen proto, že náš protějšek jí salát.

Co ale naopak můžeme je si ten salát občas dát s ním, vyjádřit mu podporu. Poznámky typu ´hele, já udělám těch hranolků víc, dáš si taky, že jo´, nepodpoří.

6 Nastavené zrcadlo

Když se někdo z našich blízkých rozhodne změnit svůj životní styl, zkuste to jinak. Pokud ho máte rádi, říkejte věty typu. To je dobře, máš můj obdiv. Co naopak ne? Lásko, mně se líbíš taková, jaká jsi, mně ten tvůj větší zadek nevadí. Jak už jsme řešili ve Nadváha a být zdravý? Velká tlustá lež, tvrdí studie, oslavování kil navíc není žádné hrdinství. A na zdraví partnera přece záleží. 

Obezita je totiž pořád nemoc se všemi možnými riziky. Tak na to pamatujte a zkuste na sobě zapracovat spolu. Uvidíte, že ve dvou to půjde líp a za lepší zdraví (a možná taky vztah) to stojí. Tak hodně štěstí!

Štítky: