Přeskočit na obsah

Ketóza a biohacking. 5 tipů, jak fungovat na vlastní tuk rychleji

Biohack nebo biohacking evokuje svět kyborgů, geneticky mezi člověkem a strojem. Tohle sice opravdu patří do hollywoodských filmů, ve světě už ale jde o zavedený a velmi užitečný pojem. A nejen to, vězte, že hackovat se dá i s keto. Na nástup ketózy a její udržení nepotřebujete žádné speciální vychytávky nebo PhD, vystačíte si se správným pochopením principu. A pak už z ní jen vytěžit co nejvíc. Poradíme 5 jednoduchých keto biohacking tipů!

Základy biohackingu

Slova hack a bio naznačují, že půjde o fušování do toho, jak funguje něco živého. Jde o aktivní přístup k vlastnímu životu a biologii. Může to být synonymum spojení ´buď lepší´. Spojuje totiž všechny, kdo se chtějí stát lepší verzí sebe sama a překonat svoje hranice.

Pomocí technologií, suplementů, cvičení a dalších technik vyhackovat tělo k optimálnímu výkonu. Třeba ketózou.

Keto hacking

Ketogenní neboli keto dieta je ukázkový příklad naheckování vlastního těla. Díky omezenému příjmu sacharidů (ať už díky keto jídelníčku nebo půstu) se tuk mění na ketony a spalování jede naplno.

Ve stavu ketózy pak fungujete na vlastní tuk. Jde o parádní biohack, který přesvědčí vaše tělo k rychlejšímu spalování, a tím pádem i zlepšení zdravotního stavu a většímu úbytku váhy. Jak si pomoci?

TIP: 10 důvodů, proč začít s keto dietou. 

#1: Pohlídejte si makra

Na keto dietě by příjem sacharidů neměl přesáhnout 10 % celkového příjmu. Vyšší podíl už zvýší hladinu cukru a inzulinu a vyhodí vás z ketózy. Pokud jste keto nováčci, sacharidy si hlídejte, skryté cukry jsou totiž třeba i v nevinné zelenině nebo rýži.

Na pomoc si můžete vzít apku, která to spočítá za vás. Super je třeba Cronometer. A mrkněte i na Nejlepší keto appky. 

#2: Trochu víc si to osolte

Zvyšte váš denní příjem soli o 1-2 mg denně. Na běžné stravě vám hrozí spíš opak, ale na keto dietě se do deficitu dostanete snadno. Nezpracovaná jídla totiž sama o sobě soli tolik neobsahují a navíc, hodně soli také vyloučíte častější návštěvou toalety.

Nedostatek soli způsobí bolesti hlavy, křeče, únavu nebo nespavost – známou keto chřipku. 

TIP: Více zjistíte v Keto chřipka. Kdy to skončí a proč není bacil jako bacil.

#3: Zkuste si přerušovaný půst

Jak už jsme zmínili v Intermittent fasting. Proč je dobré se postit, půst může snížit hladinu inzulinu ještě více než keto jídelníček. Praktikování přerušovaného půstu vás díky tomu může poslat do ketózy rychleji.

Jestli s keto začínáte, zkuste nejprve 16 hodinové okno přes noc. Když si na to tělo zvykne, zvládnete i delší období a týdenní rozložení 5x půst, 2x pauza. 

#4: Pravidelně si zacvičte 

Hýbat se klíčem hubnoucích úspěchu, a o ketóze to platí dvojnásob. Spolu s vámi je ve formě i funkce inzulinu. Jinak řečeno – méně inzulínu, lepší ketóza. Pohyb je prostě ketogenní sám o sobě – během aktivity tělo uvolňuje tuk a spaluje ho jako pohon na produkci ketonů.

Ať už si tedy vyberete intenzivní procházku nebo třeba jízdu na kole, ketózu urychlíte jakýkoliv pohybem. 

TIP: Hecněte se a výkony hoďte do apky. Jak dokáží chytré hodiny/sport fitness trackery změřit spotřebu kalorií? 

#5 Sledujte svoje tělo

Naše tělo je složitý, ale přitom velmi chytrý mechanismus. Během hubnutí si průběžně zaznamenávejte, jak na keto režim reaguje. Sledujte hladinu ketonů, váhu, tělesné rozměry, ale taky jak se cítíte – nálada, energie a psychická pohoda. Budete mít vše podchycené a zásadnější věci můžete včas řešit. 

Tak hodně štěstí, ať vám biohacking jde co nejlíp!