Přeskočit na obsah

Nadváha a být zdravý? Velká tlustá lež, zjistila studie

Můžete mít hodně velkou nadváhu, a přitom být fit? Myšlenka ´fat and fit´ – fit tlouštík – už tu s námi je nějaký ten pátek. Stejně jako fat acceptance nebo nověji z opačného spektra thin privilege. Ale nenechte se mýlit. Ideální velikost neexistuje, zato obtěžující kila navíc jsou prostě špatně. Proto se teď pobavíme, co je ještě v normě sebelásky a co už je příliš. 

Obezita jako civilizační pohroma

S články na téma body positivity, thin privilege nebo fat acceptance se za poslední roky roztrhl pytel a hnutí #zanormalniholky válcuje Instagram. Jenomže realita je jiná. Obezita je jednou z nejrozšířenějších chorob a zdravotní rizika zkrátka doprovází. 

Co říká výzkum

Novodobé studie z Harvardu jasně dokazují, že nadváha a morbidní obezita s sebou nese nejen estetické stigma, ale mj. riziko kardiačních potíží. Utvrzovat se tedy v tom, že normální BMI je nad 30, v pořádku rozhodně není a vyšší nárůst váhy byste neměli ignorovat.   

Sebeláska jako výmluva pro nezdravý životní styl

Projekt #zanormalniholky a kampaně značek jako Calvin Klein nebo Victoria’s Secret s modelkami velikostí 44  stojí na krásné myšlence sebelásky. O tom, že Mít rád své tělo je novodobou mantrou a i sebeláska má právo zhubnout jsme se už bavili. Nejde ale jen o přijetí  sebe sama, ale i přiznání slabosti a snahu být lepší. Není to sebe-sobectví, ani důvod pro mizerný životní styl.

TIP: Psychologie hubnutí. Proč jste největším expertem na hubnutí vy sami.

Může být sebeláska nebezpečná?

Zcela určitě. Když se v očích společnosti lišíte a dennodenně bojujete s předsudky druhých, je to velmi vítaná schopnost obrany. Jakmile se ale dobrý úmysl změnil v obhajobu nezdravých návyků, už má jiný rozměr. Koukat celé dny na Netflix a nedělat si z obezity hlavu už není sebeláska, ale sebevražda. Existuje ale ještě jiný pohled na věc.

I tlusťoch je člověk

Možná jste to v dospívání měli stejně. Všichni vás soudili podle vzhledu a nadváha upozadila veškeré další kvality, které jste mohli nabídnout. Tlusťoch je prostě tlustý a musí zhubnout, tloušťka je nezdravá a neestetická. Vzhled vás jednoduše definoval a tečka. 

TIP: Intuitivní stravování. Dieta, která vás naučí milovat jídlo zdravě. 

Osobnost neurčuje číslo na váze

Když jste potom ale zhubli, pořád jste to byli vy. Ten samý člověk. Ty samé emoce, názory, sny. Kila netvoří osobnost, ať už vypadám jakkoliv, všichni jsme v první řadě lidi. Tedy i ten tlusťoch. O zdraví jde především, ale to, že někdo nosí velikost XXL ještě neznamená, že nikdy v životě neběhal. 

Konec nálepkování

Možné řešení je tedy nejspíš někde úplně jinde. Co takhle skončit s nálepkováním, nevyžádanými komentáři postavy a souzením těch, jejichž život nežijete. Soustřeďte se na sebe. Vy sami se sebou něco dělejte tak, abyste se cítili ve svém těle dobře. 

TIP: Osobní produktivita. Jak si zorganizovat život s dietou

Ono totiž jakmile člověk začne prosazovat sám sebe místo toho, aby se snažil být takový, jak mu velí média, přestane mu to vadit. Mějte se tedy dál rádi, takoví, jací jste. ALE. Nepoužívejte sebelásku jako výmluvu pro sobeckost a nezdravý životní styl.