Přeskočit na obsah

Co jíst, abychom se cítili líp i na dietě? 3x fit recepty proti depresi.

Pořád se usmívat i na dietě? I když to není lehké, mít se rád a starat se o sebe je obzvlášť v horších časech důležitější, než si myslíte. Dát si masku nebo vanu to ale někdy nespraví. Co dělat, když přijde den, kdy se vám nechce ani čistit si zuby, natož vařit a není to počasím? Zkuste jeden z našich antidepresivních receptů. 

Pro lepší pocit: Vím, co jím. 

Není náhoda, že se říká, žaludek je náš druhý mozek. Strava velmi intenzivně ovlivňuje náladu –  třeba zdravé tuky, ovoce, tmavá listová zelenina, ořechy a celozrnné produkty dokážou ulevit od deprese.

Problém je v tom, že zrovna po těchto věcech většinou nesáhneme. Jasné, burger vám asi krátkodobě zlepší náladu také. Stejně je ale fajn mít v ledničce i záchranu od zbytečného šlápnutí vedle.

Co se hodí mít v ledničce

Když se vám nechce nad jídlem moc přemýšlet, je dobré mít základ po ruce. Co se určitě hodí? Určitě ovesné (či jiné) vločky, fazole, cizrnu, mraženou zeleninu (špenát nebo různé směsi využijete snad na všechno), mražené ovoce (jahody, lesní plody, nakrájený banán), zamražené plátky chleba, vajíčka, hummus a ořechové máslo. 

TIP: Víte, že naše chutě ovlivňují roční období? Více o tom v Jak a co jíst v zimě

Na líné dietní dny 

Někdy vás ta dieta prostě už nebaví, ale hřešit nechcete. Až vás zase příště přepadne splín, vězte, že nálada se dá zvednout i dietně a ještě vám to bude chutnat. Všechny recepty (nebo spíš rychlo jídla) jsou nutričně vyvážené, zasytí a vystačíte si s jednou větší pánví a surovinami, které určitě máte doma. Tak to dejte dohromady. 

TIP: Ořechy jsou parádní antidepresivum. Čtěte Jak využít ořechová másla. 4x fit recepty. 

Bleskové vločky

Ultra rychlá snídaně, oběd nebo večeře, která díky serotoninu z banánu a kakaových bobů zahřeje na duši. Jak na to? Půl hrnku vloček zalijte čtvrt hrnkem vroucí vody a promíchejte. Přidejte půl rozmačkaného banánu, dvě lžičky medu a trochu mléka (klidně i víc). Navrch patří jogurt, druhá půlka banánu, ořechové máslo, kakaové boby (a cokoliv vám zvedne náladu).

TIP: Další rychlé snídaně na rozmazlení se najdete v Zdravé snídaně nasladko. 5x fit recepty.

Vajíčkový toast topper

V misce klepněte 2-3 vajíčka s troškou mléka a špetkou soli a pepře. Směs na 4 minuty dejte do mikrovlnky a zhruba v půlce pomíchejte vidličkou. Nechte odstát a v druhé misce si ohřejte mraženou zeleninu/špenát.

A pak už jen vše vršíme na opečený toast, potřený špetkou másla a soli. Super je i rozmačkané avokádo, chilli a olivový olej. Super rychlé, dobré a zdravé. 

Pánvičkové ragú z fazolí a párků (pro 2)

Ve velké pánvi necháme na olivovém oleji zhnědnout 4-6 nakrájených proteinových párků a jednu mrkev. Přidáme trochu zeleninového bujónu, plechovku rajčatových fazolí a jednu plechovku krájených rajčat, sůl a pepř.

Promícháme a necháme dusit 15 minut do zhoustnutí. Podáváme s bramborovou kaší, celozrnným toastem nebo rýží.

Produkt TIP: Jemné proteinové frankfurťáky z kuřecích a krůtích prsou skvěle chutnají, a přitom nezkazí dietu. Ideální na špatný den. 

Co závěrem? Kdybyste si měli odnést jen jednu pozitivní zprávu, je to pravidelnost a řád. Jak v aktivitách, tak ve stravě. Pomůže vám najít psychickou stabilitu a ustát i ty nejtěžší životní bouře.

Štítky: