Přeskočit na obsah

Psychologie hubnutí II. Když hubne muž

Liší se mechanismy hubnutí mezi muži a ženami, kdo to má jednodušší a jaká jsou mužská specifika? Hodně o tom ví Martin Cvrkal, obezitolog a psycholog hubnutí. I to, jak to vypadá, když hubne chlap.

Hecnutí není vůbec špatná věc

Muž se zkrátka rád hecne. Přirozená chlapská soutěživost a touha vyhrát se při hubnutí hodí a pro spousta mužů je to jediná funkční metoda, která funguje. Ať už sám se sebou, s manželkou nebo hubnutí spojíte se závazkem kamarádů, je to hodně dobrý start.

Muž zhubne rychleji

Než se začnete radovat, dodáme, že se ale odhodlává déle. Většinou se rozhodne až ve chvíli, kdy mu nadváha způsobuje velké problémy. Z hlediska množství shozených kil jsou tudíž ve výhodě muži – mají z čeho hubnout. Další ´výhodou´ je pak poněkud odlišný metabolismus,  v případě partnerů je pravděpodobné, že svoji ženu v redukci váhy předběhnete.

… a vydrží hubnout déle

Protože je mnohem důslednější než ženy, které se často prohubnou většinou života, aniž by zaznamenaly větší úspěchy. Muži sice chvíli trvá, než si osvojí nové informace a návyky, pak ovšem vytrvá. A ve velké většině si dá na novou váhu pozor.

… a trvale

Když se muži odhodlají, zhubnou trvale. Nehubnou x-krát za život jako ženy a nemají díky jojo efektu úsporný metabolismus. A další věc, dělají více chyb, hlavně když je jejich představa o zdravém jídle ještě hodně mlhavá. Tudíž je u nich větší prostor, kde všude se dají návyky upravit. A díky trvalejšímu osvojení mají větší šanci na úspěch a zhubnout napořád.

Muž se více bojí odborníků

Ať už je to hubnutí v partě, kolektivu nebo třeba partnerském vztahu, sparing partneři fungují vždy. Zajímavé ale je, že když jde o hubnutí pod dohledem odborníka, muži se často obávají. Je to škoda, protože nechat si poradit je často hodně dobrá cesta.  

TIP: Když odborník, tak chlap. Ideálně ten, který si hubnutím sám prošel. Zkuste si promluvit přímo s psychologem hubnutí Martinem Cvrkalem

Muž jí i na dietě více

Je to tak. Jak už jsme naťukli výše, chlapský metabolismus funguje jinak. Muži mají totiž více svalů, tudíž i vyšší bazální metabolismus a logicky tedy mohou mít i při redukci váhy vyšší energetický příjem.

Muž má rád systém

Proto na ně velmi dobře funguje princip ´krabičkových´ diet, tedy předem připravených jídel na každý den. Namazat si paštiku na chleba, sníst tyčinku nebo prostě ohřát kvalitní hotové jídlo, to zvládne každý. 

TIP: Zkuste třeba proteinovou dietu VICTOR přesně pro muže, která funguje na principu výběru ze 4 balíčků. Vše dostanete už hotové a připravené, stačí jen dodržet rozložení během dne.

.. a taky čísla a techniku

Když jde chlap do sebe a začne běhat, jezdit na kole nebo počítat makra, chce se předvést a rád si všechny ty km a kcal eviduje. Ať už jako nějaké ty mapičky (Strava) nebo třeba Nej keto apky, rád se pochlubí.

TIP: Pro usnadnění diety se hodí i něco do sluchátek. Zkuste Nej keto podcasty nebo Nej Keto Podcasty II. Kam se vypravit, pokud to chcete v češtině.

Muž se rozhýbe rychleji

Ačkoliv se to nezdá, i muži s velkou nadváhou se často věnují nějaké fyzické aktivitě. Když k ní potom přidají i přehodnocený jídelníček a dostaví se výsledky, mají větší motivaci a chuť začít cvičit i v pozdějším věku.

TIP: Více o pohybu ve Věk je jen číslo. Jak začít cvičit a zhubnout po padesátce I. Příprava a II. Pohyb! (tip 098)