Přeskočit na obsah

Kettlebell. Máte koule zvedat koule?

Železné či ocelové závaží ve tvaru koule s úchytkou jste už určitě někde viděli. Je to kettlebell, který stojí za vyzkoušení, a to nejen když se vám líbí rytmus swingu. Tedy swingů. Tahle univerzální pomůcka na zlepšení tělesné kondice s více než stoletou tradicí z Ruska a Číny je totiž fitness vše v jednom. 

Proč do toho jít a k čemu vám to bude

Kettlebelly se hodí jako hlavní trénink, ale využívají je i profi sportovci jako doplněk. Tahle pomůcka je totiž jak skvělé kardio cvičení, tak silový trénink pro komplet celé tělo. Více o benefitech na core v Jak zhubnout břicho. Top tipy na břicho snů.

Mezi výhody patří především zlepšení kondice po všech stránkách, ale taky vysoká efektivita na jednoduchém principu cvičení. Cvičit můžete kdekoliv, stačí jen malý prostor a získanou sílu pak využijete prakticky ve všech sportech, ať už je děláte nebo později. 

Na co si dát pozor

Ačkoliv omezení téměř neexistují, je dobré začít zlehka (určitě ne zvedáním 20kg), s ohledem na současnou tělesnou kondici a zdravotní stav a hlavně, je třeba naučit se pracovat se správnou technikou. S tím vám nejlépe pomůže certifikovaný instruktor v jednom z kettlebell gymů, popřípadě alespoň online trenér. Důležité jsou také kvalitní zdroje informací. Kde hledat?

Česká inspirace

Pravděpodobně nejznámější doménou kettlebellu v Čechách je Strong First, škola síly, která učí zesílit muže i ženy. To vše jen pomocí několika nástrojů – kettlebell, velké činky a vlastní váhy. Zakladatel Pavel Tsatsouline se v oboru pohybuje už od 90. let a je mistrem svého oboru.

Další super možností, jak začít, je Železná koule, kde můžete všechny tréninky odcvičit i online. A do třetice KB5, kde na začátečníky čeká KB5 intro kit. Na krátkých videích se naučíte vše správně od úplných základů. 

TIP: Kettlebell video v článku Cvičení online. 8 tipů, jak začít cvičit doma a zhubnout.

Kettlebell zdroje v angličtině

Co se týče mezinárodní inspirace, naprosté must have je StrongFirst.com, oficiální kettlebell komunita, která nabízí certifikace od úplných začátků v roce 2001.

YouTube kanál obsahuje bezpočet motivačních a praktických videí. Na Instagramu si nenechte ujít třeba hodně silnou ženu, trenérku Martine Kerr, která žije a trénuje v Dubaji. Mocná inspirace kult_fitness.

TIP: Pokud se vám cvičení s kettlebellem zalíbilo, nenechte si ujít skvělý podcast Joe Rogana. s Pavlem Tsatsouline ze Strong First. 

Zkuste, pořádně si zaswingujte a možná kouli propadnete. A co vy víte, třeba to dotáhnete až k certifikaci!