Přeskočit na obsah

Óm namasté. Hodí se jóga i pro muže, jak začít a zhubnout?

Ačkoliv v zahraničí je jóga populární i mezi muži, v Čechách jsou chlapi na jógamatce stále v menšině. Co za tím je? Strach z ´tuhosti´, nedostatečné pružnosti či ´babince´? Moc jednoduché, žádná silovka, chybí souboj? Omyl. Balance na rukou, stoje na hlavě, ashtanga styl – to vše je důkazem, že jóga není jen ženský sport. A už vůbec ne pomalé válení se na zemi. Naopak je to celkem velká výzva.

Jak se (ne)motivovat

Zkuste to obráceně. Nejdřív přehodnoťte své důvody, proč do toho nejít. Nejspíš máte jen zkreslené představy. Ujasněte si priority, chcete zkusit spíš pomalé nebo rychlejší styly? Vyberte si správného lektora, kouzlo osobnosti hraje svou roli. Vyzkoušejte jich více. A zvlášť ze začátku se nesrovnávejte.

Ačkoliv to bude lákavé, nesnažte se dostat všude hned. Zato vnitřní souboj je dobrá věc. Hecovat se dál jde totiž téměř donekonečna. 

Jaké benefity čekat

Naučit se správné dýchání chvíli trvá, ale pak vám zásadně pomůže se stresem. Dalším pozitivem je síla v rukou a procvičení svalů, o kterých jste ani nevěděli, že existují. Celkové zlepšení kondice, po čase i znatelně lepší flexibilita. Super pocit ze sebe. V neposlední řadě je tu i šance s někým se seznámit nebo si najít sparing partnera a vzájemně se motivovat a posunout praxi dál. A jóga je i skvělý doplněk k dalším sportům!

TIP: Namotivujte se podcastem Jóga z gauče s lektorem Tobiasem Lorenzem na téma Může být jóga i pro kluky?

Čemu se vyhnout

Možná otřepaná rada, ale vyplatí se. Hlavně na začátku je důležité poslouchat svoje tělo. Nejít přes bolest, nedělat věci na sílu. Flexibilitu budujte postupně, pozice prodýchejte, počáteční bolest nechte rozpustit spolu s napětím. A užitečný tip – pořiďte si dobrou podložku s nepřilnavým povrchem. Nebude vám klouzat a lekce vás budou o hodně víc bavit.

Praktikujte online   

Skupinové lekce sice nic nenahradí, ale dobrou alternativu současné doby představují i ty online. A pokud se vám z nějakého důvodu příčí lekce s ženskými lektorkami, nechte se vést chlapy. Třeba Warrior Addict Yoga, YouTube kanál plný jogínského obsahu od A do Z.

Zkuste tématické lekce – třeba střed těla Yoga for core strength, základy vinjásy Vinyasa Flow Series, speciální jógu pro cyklisty Yoga for cyclists nebo běžce Yoga for runners. Další možností pro úplné začátečníky je sympatický Rakušan Marcel Clementi a jeho Škola jógy od základů. Určitě mrkněte i na jeho Instagram

TIP: Další tipy i v článku Cvičení online. 8 tipů, jak začít cvičit doma a zhubnout.

Po čem se dobře hubne

Pokud chcete s jógou začít vyloženě proto, abyste spálili kalorie, i to je možné. Zaměřte se na silové lekce typu Core/Power Yoga, balance a rychlejší vinyásu. A když chcete něco opravdu účinného a zvládli jste základy, zkuste královnu všech jóga stylů – Ashtangu. Jde o tradiční posloupnou sérii cviků a pozic, které se opakují v tempu dechu. A věřte mi, je to zabíračka.


Super tip nakonec. Když si chcete dát skutečnou výzvu od úplných základů, doporučím WARRIOR ADDICT’S MEN’S YOGA CHALLENGE 2021. Tak hlavně dlouho nerozmýšlejte a prostě to zkuste. Sejdeme se na podložce. Namasté!