Přeskočit na obsah

Dnes necvičím. Tipy, jak si zvyknout na pravidelný pohyb a zhubnout.

Jak si pro sebe najít sport, se kterým vás hubnutí bude bavit, jsme už řešili. I když už se ale nepovažujete za sportovní dřevo, možná si na pravidelný pohyb těžko zvykáte. Poznáváte se? Čtěte dál a dozvíte se, jak se opravdu dokopat k tomu, abyste nešli cvičit jen jednou. 

Choďte cvičit veřejně

Nevadí vám cvičit ve skupině? Pak si vyzkoušejte jednu z mnoha skupinových lekcí. Ať už jóga, intervalový trénink, kettlebelly, nebo třeba box, to pravé pro vás brzy najdete. A najděte si k tomu i sparing partnera, který bude chodit s vámi. Protože ve dvou se z toho couvá o dost hůř. A nebo si jako parťáka najděte kolo  Když si rádi zajezdíte, mrkněte na Keto dieta a kolo. Jak je sladit?

Hoďte to na socky

Máte rádi sociální sítě? Využijte je jinak, než na sjíždění fit výzev všech okolo. Udělejte si svoji vlastní a hezky o tom všem řekněte. Zveřejněte, kdy, kam, a jak často cvičíte. A pokud se vám do veřejného odhalení nechce, máme další tip. Po každém tréninku/lekci/pohybové aktivitě si cvakněte selfíčko a pošlete ho kamarádce/komukoliv věříte jako důkaz. Na závěr si z nich poskládejte koláž. 

TIP: Vymyslete si vlastní originální výzvu a pořádně ji zdokumentujte. Nemusíte lámat rekordy, ale vlastní sportovní ješitnost vám prostě nedá spát. Funguje! Vyzkoušeno, osvědčeno.  

Zaplaťte to dopředu

Tohle už jste asi slyšeli a má něco do sebe. Vydat větší obnos za permanentku nebo osobního trenéra je obzvlášť v této době nelehké rozhodnutí. A i kdyby šlo jen o pár lekcí, je to důvod, abyste se skutečně odhodlali tam přijít. Protože když už neseberete motivaci, donutí vás vidina promarněných peněz.

TIP: Osobní produktivita. Jak si zorganizovat život s dietou a nezbláznit se z toho. 

Hezky se na to oblečte

Možná trochu otřepané, ale funguje to. Pořizovat vybavení za tisíce netřeba, stačí něco, v čem se budete cítit dobře uvnitř i navenek. A další kousek může být i motivací k dosažení vyššího cíle. Můj osobní vyzkoušený tip je americká značka Under Armour a krásně barevné legíny nejen na jógu PuraVida

Neberte se moc vážně

Přesně tak, mějte radost už z toho, že se snažíte. Dejte si malé cíle, přes které nejede vlak. A pak ještě větší radost, když se to povede.

Nedávejte si velké cíle

Ne, že bychom vám nevěřili. Ale jako s dietou – za týden 20kg neshodíte – po dlouhých letech bez cvičení za pár dní provaz neuděláte. Dejte si raději dlouhodobý cíl, rozkouskovaný na malé cíle. V praxi to může vypadat třeba takto – tento týden – 10 minut pohybu denně a 2x týdně cvičení, které jste si vybrali. Tedy to, které vás baví a našli jste se v něm. 

TIP: Nejlepší keto apky

Nekončete s cvičením po jednom vynechání

Častá chyba. I když vynechat je škoda, pamatujte si, že dílčí selhání není problém. Jede se dál! Připravte se na to, že stejně jako s dietou, počáteční nechuť je prostě normální a nenechte se tím zastavit. A hlavně, nevzdávejte to. 

Využijte technologie

Když to potřebujete vidět černé na bílém a navíc milujete čísla, vsaďte na apku. Ať už budete počítat kroky, spálené kalorie nebo délku trati, budete mít okamžitý důkaz, že se něco děje. A taky motivaci k lepším výsledkům. Rovnou mrkněte i na menší univerzální tipy k využití fitnessport trackerů či chytrých hodinek.  Anebo taky Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií?

Najděte si trenéra

I v době, kdy se fitka přesouvají online a ze všech domácích možností přechází zrak, se můžete vyvarovat začátečnických chyb, které vás mohou stát víc než zranění, a to ztrátu chuti do dalšího cvičení. 

Proto máme aktuální lockdown tip – najděte si online trenéra, který už si na vás dohlédne. A v lepších časech s ním můžete samozřejmě pokračovat i ve fitku. Win win!

TIP: Když nemáte čas, zkuste Tabatu nebo Hiit. Jak vám intervalový trénink pomůže zhubnout?

Když tam dojdete, je to půlka úspěchu

Nejúčinnější tip nakonec. Doražte, i kdyby to mělo být přes největší odpor. Možná to bude znít krutě, ale osvědčená a vlastně ta jediná a zásadní rada je – překonat sebe a svojí lenoru. Řekněte si “mazej” a lidově řečeno, prostě se tam dotáhněte. Jakmile dorazíte, máte vyhráno.