Přeskočit na obsah

Keto dieta a 10 nejvhodnějších potravin. Co mít doma?

Naskočili jste do 2021 ve velkém keto stylu? Pak byste měli vědět, že klíčem není soustředit se na to, co vynechat, ale naopak které potraviny jíst. Přečtěte si, co by vám teď doma v ledničce nemělo chybět.

Keto-friendly nákupní seznam:

✔️Avokádo

¼ avokáda obsahuje: 80 kalorií, 7 g tuku (1 g nasycených tuků), 0 mg soli, 4 g sacharidů (3 g vlákniny, 0 g cukru), 1 g bílkovin

Tohle zelené ovoce je jasný keto šampion. Díky vysokému obsahu zdravých tuků je ideální keto potravinou a měli byste si ho dopřát co nejčastěji. Abyste dostáli keto pravidlům, zapomeňte na toust a dejte si ho raději jako zálivku na salát, zapečené s vajíčkem nebo jako přílohu k ranním snídani na vidličku. Anebo si připravte jeden z 5x keto Avokádo-receptů. Tak si nabídněte!

✔️Vlašské ořechy

Větší hrst: 210 kcal, 20 g tuku (1.5 g nasycený tuk), 0 mg sodium, 3 g sacharidů (z toho 3 g vlákniny, 0 g cukr), 5 g protein

Lepším zdrojem zdravých tuků a bílkovin než vlašáky jsou snad už jen makadamové ořechy. Ideální pro keto nadšence. 

✔️Mandle/mandlové máslo

Větší hrst: 170 kcal, 14 g tuku (z toho 1 g nasycených), 0 mg soli, 6 g sacharidů (z toho 4 g vlákniny), 6 g bílkovin.

Další skvělá volba pro keto jídelníček. Ideální kombinace tuků, bílkovin a vlákniny zaručí, že pocit nasycení udrží vaše chutě na uzdě. Zároveň jsou i zdravou svačinkou. Výborné jsou ve formě ořechového másla. Jedna lžíce má 100 kalorií, 9 g tuku (z toho jen 1g nasycených) a 3 g proteinu. Pokud si hlídáte cukry, určitě mu dejte přednost před arašídovým, které má i méně zdravých tuků. 

TIP: Svačinky. Proč svačit, kdy, jak a na čem si pochutnat. 

✔️Vajíčka

1 vajíčko: 70 kcal, 4 g tuku(1.5 g nasycených), 55 mg sodíku, 1 g sacharidů, 6 g bílkovin

Ať už míchaná, vařená, na hniličku, jako volské oko nebo ztracená, bez vajíček se v keto neobejdete.

Správný poměr tuků a bílkovin, spousta možností přípravy. Neměla by ve vaší ledničce chybět.

Produkt tip: Proteinová omeleta s ještě více bílkovinami se hodí, když nemáte příliš času. 

✔️Čedar

Nastrouhaná hrst: 110 kcal, 9 g tuku (z toho 5 g nasycených ), 170 mg soli, 2 g sacharidů (0 g fiber, 0 g cukr), 7 g proteinu

Pokud chcete zvýšit příjem tuků, tvrdé sýry jako čedar jsou lepší variantou než kozí sýr nebo feta. Až si příště budete dělat burger bez housky, nebojte si na něj plácnout pár plátků. 

✔️Slanina

1 plátek: 80 kcal, 7 g tuku (2.5 g nasycených), 190 mg soli, 0 g sacharidů, 4 g bílkovin

Dieta, na které se jí slanina? Pokud vám to zní příliš dobře, aby to byla pravda, vězte, že na keto je to tak. 

Libová slanina neobsahuje žádné sacharidy, ani cukr a tak akorát tuku. Tak se toho nebojte a dopřejte si pár plátků k snídani či jako součást salátu. .

✔️Losos

100 g plátek: 90 kcal, 1.5 g tuků (0.5 g nasycených), 300 mg soli, 0 g sacharidů, 18 g bílkovin

Bílkovinová bomba, která se hodí pro každou dietu a keto obzvlášť. Až budete příště nakupovat, dejte přednost divokému lososu nad těmi z chovů. Toho dobrého je v nich totiž mnohem více. 

TIP: Strašák jménem cholesterol. Čím ho snížit a proč jíst Omega 3. 

✔️Olivový olej

1 polévková lžíce: 120 kcal, 14 g tuku (2 g nasycených), 0 mg soli, 0 g sacharidů, 0 g protein

Zdravé tuky patří do každého vyváženého jídelníčku, v ketu jsou ale naprosto zásadní. Díky velkému množství nenasycených tuků a vitamínu E je oliváč jasná volba. Abyste z jeho chuti získali co nejvíc, snažte se většinu jídel připravovat právě na olivovém oleji. A přečtěte si, Jak jíst více zdravých tuků i na dietě a snížit cholesterol.

✔️Rajčata

1 mistička: 30 kcal, 0 g tuku, 10 mg soli, 7 g sacharidů (2 g vlákniny, 5 g cukry), 2 g bílkovin

Na rozdíl od ovoce, které v ketu příliš nefrčí, jsou rajčata zářnou výjimkou. Na keto nákupní seznam rozhodně patří, a to hlavně kvůli vysokému obsahu lykopenu, který pomáhá vašemu srdci. 

Další keto tipy na to, co by vám v ledničce nemělo chybět, najdete třeba v článku Keto Diet Food List: 20 Foods That Fuel Fat Burn | Eat This Not That. A na příštím nákupu už budete vědět, po čem sáhnout.

Štítky: