Přeskočit na obsah

Fakta a mýty o hubnutí a zdravé výživě II

Další pětice všeobecně rozšířených výživových nesmyslů. Taky jste přesvědčení o jedné z následujících věcí? Možná změníte názor. 

#6 Když vynechám lepek, zhubnu.

ANO i NE. Pravdou je, že váha po vyřazení lepku klesnou může. ALE, hubnutí je většinou ovlivněné celkovou změnou a kontrolou jídelníčku, vyřazením sladkého pečiva a sušenek.

A když už jsme u toho, bezlepkové potraviny jsou často kaloričtější, než ty běžné. Lepek vám nezalepí střeva, ani se ve vás nehromadí. Pokud tedy nepatříte mezi osoby s celiakií nebo alergií na pšenici, bezlepkovým stravováním spíše než vy zhubne vaše peněženka. Pokud ale ano, doporučit můžeme třeba bezlepkové potraviny z proteinové diety Victus. 

TIP: Více o tomto mýtu na Lepek, laktóza a spol. Je potravinová intolerance hype, způsob jak zhubnout nebo opravdový problém. 

#7 Jogurty a mléčné výrobky jsou zdravé.

ANO i NE. Jogurty jsou zcela určitě zdrojem vápníku a mléčných bílkovin. Ale pozor, řeč je o kvalitním bílém jogurtu, ne dezertech, pudinku, mléčné rýži, ani Pribiňáčku. Ty jsou nejen kalorické a obsahují hodně tuků a cukrů, ale hlavně v nich žádné probiotické kultury nenajdete.

Stejně tak smetanový jogurt neznamená více vápníku. Jinak se v dospělosti zaměřte na zakysané výrobky, aby se lépe trávil kasein. A díky tomu, že bakterie mléčného kvašení přeměňují mléčný cukr laktózu na kyselinu mléčnou. si jogurty a zakysané produkty můžete dopřát i s intolerancí. 

TIP: Předchozí díl najdete v Fakta a mýty o hubnutí a zdravé výživě I

#8 Detox a očista těla je prostě potřeba

NE a NE. Pokud jste se narodili s trávicím traktem, máte játra a ledviny, plíce i kůži, pak se vaše tělo detoxikuje každý den. A to s doživotní platností a hlavně zdarma, bez zázračných čajů, smoothies i šťáv. Velké množství cukru z těchto ovocno-zeleninových džusů organismus naopak zatěžuje a nejen to.

Když své tělo několik dní živíte jen jednoduchými cukry z ovoce, játra hlásí nedostatek bílkovin, které jsou potřeba na přirozenou detoxikaci.Takže během super detoxu svému tělu spíše škodíte.  

TIP: Dieta nebo detoxikace. Proč keto dieta zvládne s vaším tělem obojí. 

#9 Kokosový olej je zdravý

NE. I když spousta výživových poradců nebo celebrit bude tvrdit opak, váš oblíbený ´kokosáč´ ve skutečnosti patří k těm, kterých byste se měli spíše vyvarovat.

K vysvětlení snad stačí, že obsahuje 90 % nasycených mastných kyselin (o 40 % více, než máslo). A jak už víte, nadměrný příjem těchto tuků je nežádoucí. Proto opět platí, všeho s mírou a jeho konzumaci si hlídejte. 

TIP: Jak jíst více zdravých tuků i na dietě a snížit cholesterol.

#10 Clean eating je jediná cesta ke štíhlosti!

NE. Takzvané čisté nebo skutečné jídlo je už nějakou dobu vládne sociálním sítím a vůbec kuchařkám všeho druhu. Ovšem jíst čistě rozhodně nemusí vést ke štíhlosti. Jak už bylo řečeno v předchozích mýtech, raw, oříškové a čoko produkty jsou sice vytvořené ze zdravých surovin, ale často jde o kalorické bomby. Pokud se tedy nebudete stravovat čistě jen ovocem a zeleninou, což je ještě další extrém, s největší pravděpodobností nezhubnete. 

TIP: Přečtěte si článek o životě bez cukru z pohledu výživové specialistky Karolíny Fourové.

Na závěr tedy jedno. O jídle přemýšlejte, ale používejte svůj vlastní selský rozum. Nenechte se zlákat reklamou, trendem nebo dočasným dojmem. Naopak si občas dopřejte něco, co máte rádi a bez výčitek si jídlo vychutnejte. Zkrátka, zůstaňte rozumní a mějte se rádi.