Přeskočit na obsah

Jak jíst více zdravých tuků i na dietě a snížit cholesterol.

O strašáku jménem cholesterol a zdraví prospěšných Omega 3 už řeč byla. Víte tak, že některé tuky jsou pro nás nejen prospěšné, ale pro optimální hladinu cholesterolu nezbytné. Jak jich tedy do jídelníčku dostat více? V první řadě je třeba si uvědomit často opomíjený fakt. Každý jsme jedinečný a naše chutě se různí. Stejně jako není dobré jíst stále ta stejná jídla, i zdroje zdravých tuků by měly být hlavně různorodé. Ať už tedy máte rádi ořechy, ořechová másla nebo třeba semínka, využijte následující tipy jako inspiraci k tomu, abyste si vybrali to své. 

  • CHIA PUDINK. Chia semínka jsou blahodárným zdrojem všech možných dobrých věcí pro naše tělo. V kombinaci s kokosovým mlékem fungují skvěle, a díky množství variací se nikdy neomrzí. 
  • ZÁLIVKY se ZDRAVÝMI OLEJI. Olivový, z vlašských ořechů či lněného semínka – tyhle přísady vylepší každý salát a hodí se i na (občasné) smažení.

TIP: Co dělat, když v keto zhřešíte. Není třeba nic vzdávat, začněte znovu a lépe. 

  • HUMMUS. Absolutní klasika z olivového oleje je nejlepší s nakrájenou zeleninou nebo jako součást salátu. S přidaným avokádem je dovedený k dokonalosti. 
  • AVOKÁDO. Ať už GUACAMOLE, avokádový keto DRESINK na salát nebo třeba dezert, zelená superpotravina je sázka na jistotu. 

TIP: AVOKÁDO. Jak vám hruškovec přelahodný pomůže (nejen) zhubnout.

TIP: I když se vám do pečení nechce, o zdravou svačinku nepřijdete. Vyzkoušejte semínkové grissini nebo křupavé knackebroty v proteinové verzi

  • OLEJ z LNĚNÝCH SEMÍNEK. Vylepší smoothie s ořechovým máslem, zálivku do salátu nebo jen tak na zeleninu. Nepřehánějte to ale s množstvím, stačí DVĚ lžíce denně. Větší dávka totiž obsahuje látky podobné kyanidu
  • TAHINI. Pasta ze sezamových semínek není skvělá jen na výrobu hummusu. Bude se hodit i jako základ na omáčku k proteinovým těstovinám, na batáty a brambory či jako dip/zálivka k salátu. A nebojte se tahini použít i na sladko, třeba na ranní kaši. 
  • OLIVOVÝ OLEJ. Využijte na pečenou zeleninu, batáty nebo brambory. 
  • SEMÍNKA a OŘECHOVÁ MÁSLA. Přidávejte je do ovesné kaše, jogurtů nebo pudinku/chia pudinku.
  • RYBY. Všechno z moře se počítá. Ať už si dáte tuňáka, salát z lososa nebo uzenou makrelu, nešlápnete vedle. A nic nezkazíte ani konzervou.  

Nezapomeňte, že ne všechny tuky jsou na keto dietě dobré. Sami si tedy vyzkoušejte, co vám sedí nejvíce a nebojte se experimentovat. Tak dobrou chuť!