Přeskočit na obsah

Dieta a zánět slinivky? Tipy na denní jídelníček a recepty.

O zánětu slinivky se příliš nemluví. Přesto je nebezpečnější, než se zdá a může skončit i smrtí. Léčba se táhne a obnáší přísný režim zahrnují klid a dietu. Nejrizikovější skupinou jsou muži ve středním věku, jako důsledek stresu, nezdravého jídelníčku a nulové fyzické aktivity. Příčiny mohou být i jiné, ale dobrá zpráva. Všemu se dá předejít – stačí žít zdravě. Zkrátka, vědět, co jíst a tak akorát se hýbat

TIP: Jsem sportovní dřevo. Jak si pro sebe najít sport, se kterým vás hubnutí bude bavit.

Šetřící “dieta”

Vysoký cholesterol, cukrovka, mononukleóza. Stejně jako u těchto diagnóz, dieta při zánětu slinivky léčí. Proto se jí taky někdy říká šetřící. Speciální strava, která má za cíl ulevit slinivce a obnovit její funkce, se drží pouze při zdravotních problémech. Takže pozor, i když tahle možnost může být lákavá, rozhodně není vhodnou metodou na hubnutí. 

TIP: Dieta není pro mě. Proč je zdravotní stav často jen výmluvou.

Co jíst, aby slinivka nezlobila 

Je třeba dát si  pozor nejen na výběr, ale také na samotnou přípravu jídel. Absolutně zakázaná ta smažená, na fast food tedy raději rovnou zapomeňte. Nejlepším způsobem přípravy jídel je pečení bez tuku, vaření, dušení a vaření v páře. Občasné grilování také nevadí – dejte si libové kousky krůtího, kuřecího, či telecího masa ochucené bylinkami a kořením nebo zeleninu. Ta se obecně hodí jakákoliv – čerstvá, mražená i sterilovaná. Ovoce si dopřejte spíš zralejší.

Jak na přílohy a mléčné výrobky

Jako příloha se hodí rýže, rýžová kaše, brambory, bramborová kaše s vodou, těstoviny, či starší bílé pečivo. Dobrým tipem jsou také ovesné vločky, které můžete nechat změknout přes noc v jogurtu. Univerzální dobrota je quinoa, kuskus nebo bulgur, ty se dají konzumovat i na sladko. Skvělé jsou ryby všeho druhu, jen u plechovkové varianty si dejte pozor na olej. Z mléčných výrobků si dopřejte jogurt, tvaroh, nízkotučné sýry a zakysané produkty jako třeba kefír.

PRODUKT TIP: Ochutnejte třeba proteinové jogurty či dezerty Victus. Všechny produkty mají snížené množství tuků a sacharidů a odpovídají tak zásadám šetřící diety. 

Den na šetřící dietě: Ukázkový jídelníček

PRODUKT TIP: Palačinky si můžete dopřát klidně i na oběd či večeři, stačí si připravit slanou náplň. Vyzkoušejte velký výběr proteinových palačinek s nízkým obsahem cukru od Victus.

Spousty dalších šetřících receptů najdete na stránkách Vaření.cz.

TIP: Dochází vám fantazie? Můžete se inspirovat také recepty na stránkách proteinové diety Victus – její udržovací fáze totiž odpovídá zásadám šetřící diety. V SORTIMENTU najdete i spoustu zdravých alternativ oblíbených jídel, které byste si jinak museli odepřít.