Přeskočit na obsah

Kalorie jsou skvělé. Jak se jich nebát a zhubnout

Kalorie jsou skvělé. To vážně? Je to tak, vaše tělo by se bez nich rozhodně neobešlo. Bez kalorií se přežít nedá. Škoda že dnešní společnost a zejména dietní kultura to vidí trošku jinak – kalorie jsou nepřítel a jíst bychom tedy měli co nejméně. A nebo raději vůbec. Přitom kalorie potřebujeme všichni bez výjimky. 

Kalorický pokec: let´s be social!

Samozřejmě, všeho moc škodí. Pokud váš kalorický příjem dlouhodobě přesahuje limity pro vaši výšku, věk a typ postavy, určitě to není dobře. Stejně tak věčné hladovění a nedostatek energie je pro vaše tělo zátěží, zcela určitě ne přínosem. Kalorie nejsou ale jen energetická záležitost. Jídlo by mělo těšit, poskytovat radost a být tak trochu i společenskou záležitostí.

TIP: Dieta a sladké. Proč není třeba vzdát se své oblíbené chutě.

Denní kalorické minimum

Jaký je minimální denní příjem kilokalorií, abyste mohli normálně žít? Na to bohužel neexistuje jen jedna jednoduchá odpověď. Není totiž univerzální hodnota, která by seděla všem. Stejně jako my, i naše těla jsou unikát, a tak každé prostě potřebuje něco jiného. Počet potřebných kalorií je tak individuální každý den a závisí na aktivitě, míře stresu a u žen dokonce i na fázi menstruačního cyklu.

PRODUKT TIP: Nejsou kcal, které by sedly všem. Pokud tedy začínáte hubnout a nebo jen chcete zdravě a vyváženě jíst, poraďte se na startu s odborníkem. Díky konzultaci tak získáte INDIVIDUÁLNÍ PLÁN na míru vašim potřebám. 

TIP: Přečtěte si, proč jsou poradci důležití a jaký mají vliv na výsledek na vašeho hubnutí. 

Proč neutralizovat kalorie

Kalorie jsou velké téma. Pojďme si je trochu zneutralizovat. Protože nejdůležitější nejsou čísla, ale souvislosti mezi nimi. Snažte se je pochopit – co dělají pro vaše tělo, proč je potřebujete a hlavně, proč se jich nebát. Jen tak zjistíte, proč každý potřebujeme úplně jiné a přesto správné množství. Pokud máte pocit, že vám logika a matematické myšlení příliš nejde, ale přesto chcete kalorie zkrotit, nechte to na odbornících. 

TIP: Domluvte si KONZULTACI s nutričním terapeutem či poradcem a čísla s ním proberte. 

Kalorický deficit

Co se stane, když tělo přijímá příliš málo kcal? Začíná se rozpouštět svalová hmota, ze které si tělo bere energii. Metabolismus se zpomaluje. Zvyšuje se pocit hladu, únavy a nálada je jako na houpačce. A co je nejhorší, koledujete si o pořádný jojo efekt. Přesto se řada lidí dlouhodobě dostane až k poruše příjmu potravy a cesta zpět může být velmi těžká. Až tedy příště budete chtít komentovat cizí talíř, udržte se. Žádné číslo není správné nebo špatné – nikdy nevíte, čím si kdo zrovna prochází. 

Co říct závěrem? Mezi obsesí a informovaností je jen velmi tenká čára. Jedno je ale jisté, kalorie nejsou strašák. Potřebujeme je. Zjistěte si, kolik jich potřebuje zrovna vaše tělo a najděte rovnováhu. A hlavně, nezapomeňte jíst.

Štítky: