Přeskočit na obsah

Keto prkénko. Proteinové Silvestrovské pohoštění, které nakonec sníte sami. Recept uvnitř

Studený talíř neboli něco na prkénku či chuťovky. Sýry, uzeniny, ovoce, zelenina a chlebíčky. Nazvěte to jak chcete, ale studené pohoštění je českou klasikou, která nikdy nezklame. Není divu, jednoduchá příprava a luxusní chutě na míru z ní dělají parádní volbu na každé dobré party. A pokud jsou suroviny zdravé a navíc v keto verzi, (nejen) na Silvestra máte vyhráno. 

TIP: Zabalte všechny ingredience do potravinové folie a užijte si keto prkénko po celý rok.

Keto na prkénku

Kvalitní maso, sušená šunka a sýry jsou základem správné proteinové diety – proč neochutnat všechno pěkně najednou? Dobře děláte i s křupavými oříšky, semínky, proteinovými chipsy nebo tyčinkami grissini. Keto prkénko tak dává nejen estetický, ale i opravdový dietní smysl. Na menší ingredience použijte mističky, ostatní nakrájejte a poskládejte dle vlastního vkusu a fantazie. Kolik čeho připravit pro 4-6 lidí? 

  • 250g sýr brie
  • 250g mozzarella nebo burrata
  • 200g sušená šunka
  • 200g chorizo nebo prosciutto
  • Nakládané okurky, papriky či další oblíbená zelenina
  • Olivy
  • Vlašské ořechy a pekany
  • Slunečnicová semínka
  • Bazalka na ozdobení
  • Čerstvá nakrájená zelenina

TIP: Kvalitní uzeniny se rozhodně nemusíte vzdát ani na dietě. Vychutnejte si španělské proteinové chorizo. Ať už vcelku nebo na plátky, sníte o 70 % méně tuku než u běžné varianty. 

Omáčky a dipy

Ten pocit, když můžete své pečlivě vybrané sousto pěkně namočit do chutné omáčky či dipu. Vybírejte ale opatrně. Hodí se třeba domácí hummus, pesto z piniových oříšků a oleje, různé zdravé dipy, proteinová paštika nebo sýrová pomazánka. Dobré pomazánky si budou dobře rozumět nejen s mozzarellou, zeleninou a kousky uzeniny, ale také s pečivem. 

TIP: Sýrová pomazánka je silvestrovská klasika. Pokud nemáte čas si ji vyrobit, vyzkoušejte hotovou proteinovou alternativu

Není chlebíček jako chlebíček

Sebelepší dip si vychutnáte, jen pokud jej máte co namazat. Klasické pečivo určitě omezte, ale rozhodně ho není třeba vynechat. Jednoduše experimentujte s proteinovými alternativami. Ať už si dáte klasickou bagetu, křupavé knackebroty, toasty nebo třeba jemně slané krekry, nepoznáte rozdíl. A nebo zkuste překvapit mini omeletkami, které ozdobíte podle chuti. 

TIP: K Silvestru patří i nějaká ta sklenka. Nic nezkazíte kvalitním bílým vínem nebo střikem, ale na své si přijdou i milovníci chmelu. Vyzkoušejte Arnolda, jedinečné proteinové pivo svého druhu v Česku. Lehké, citrusové a nízkokalorické.