Přeskočit na obsah

Jíst nebo nejíst před cvičením. Jak správně doplňovat energii i na dietě a hubnout.

Jakákoliv dieta bez alespoň nějakého pohybu a tělesné aktivity je nefunkční. Vaše tělo se prostě hýbe rádo a vynaložené úsilí se brzy vrátí v dobrém pocitu z vlastního těla. I na cvičení ale energii potřebujete. Není ale třeba za každou cenu utrácet za proteiny a složitě plánovat. Používejte vlastní hlavu a zkušenost.  

Zkoušet, zkoušet, zkoušet 

Každý jsme jiný, a tak záleží na sportovní aktivitě, její délce, intenzitě a třeba i denní době. Ať už se ale chystáte na jakýkoliv trénink, nehladovte, ani se nepřejídejte. Obojí vám může zkomplikovat nebo úplně znemožnit dosažení vašich cílů nebo vám vůbec nebude dobře. Univerzální rada tedy neexistuje, ale s pomocí vnímání vlastního těla zjistíte, co vám vyhovuje.

TIP: Selský rozum vítězí. Ať už se sportování věnujete jen zlehka nebo se zajímáte o správné doplnění energie, projděte si knihu Moderní výživa ve fitness a silových sportech, klasiku mezi širokou veřejností i top sportovci. Autor Lukáš Roubík, vyhledávaný odborník na výživu a zdravý životní styl v ní srozumitelně odpoví na všechny vaše otázky. 

Před tréninkem zlehka: připravte se na jízdu 

Jak už bylo řečeno, je to individuální. Pokud řešíte, zdali se po ránu vydat do fitka nalačno, hodně záleží na vás. Když vás čeká lehčí lekci jógy, do ničeho se nenuťte. Chystáte se na náročnější hodinu nebo silový trénink? Určitě si něco malého dejte. Stačí trocha správných sacharidů jako třeba oblíbený banán, ovesná kaše s přidaným proteinem, smoothie s burákovým máslem nebo proteinová tyčinka se sníženým množstvím cukru. Pokud cvičíte odpoledne, k obědu se hodí Buddha bowl nebo lehké těstoviny.

TIP: Jídlo a cvičení na proteinové dietě. Pokud vás zajímá, jak je to s plánováním energie na keto režimu, podívejte se na zajímavé video Keto-Mojo Academy

Protein nejen z lahve: 

I potřeba jídla po cvičení se může různit. Speciálně po silovém tréninku a aktivitě střední zátěže delší než 60 min je lehké doplnění energie na místě. Její druh a množství ale přizpůsobte individuálním cílům. A co si dát? Obligátní proteinový shake je často přežitek. Ačkoliv s ním rozhodně nic nezkazíte, není nutné zuřivě třepat shakerem už v šatně. Bohatě postačí do hodiny po cvičení. Proteinová vzpruha do dvou hodin

Nápoj zastoupí i kousek ovoce v kombinaci s burákovým máslem. Do dvou hodin si pak dopřejte komplexní bílkovinu, která napomáhá regeneraci. Obsahuje ji maso a tofu, ale také třeba quinoa. Dobrý nápad jsou například míchaná vajíčka s proteinovým chlebem. 

Sportovní výživa je velké téma. Důležitý je ale celkový pohled. Nebojte se experimentovat s tím, co vám vyhovuje . Ať už to je kuřecí maso, ryba nebo tofu, není jen jedna správná varianta. A hlavně. Cvičte, protože chcete, dbejte na dobrý spánek, hodně pijte, nepřetěžujte své tělo a odpočívejte. Jen tak vám cvičení vám půjde snadněji.

TIP: Pokračovat ve čtení můžete třeba v Nemám na dietu čas. Proč na úpravu stravy nepotřebujete nový kalendář.