Přeskočit na obsah

ČAJ. S jakým hrnkem oblíbeného nápoje bude dieta čajíček?

Váš den se bez několika voňavých šálků neobejde? Dobře děláte. Čaj uklidňuje a přináší pocit pohody. A nejen to. Ačkoliv nic nenahradí vyvážený jídelníček a zdravý životní styl, šálek tohoto horkého nápoje vám může pomoci i s úpravou váhy. Nemá žádné kalorie, hydratuje a funguje jako antioxidant. Dejte vařit vodu a připravte si jeden z těchto pokladů.

Zelená láska

Zelený čaj má nepřeberné množství benefitů. Tím největším je vysoký obsah antioxidantů, zejména katechinů, které efektivně štěpí tuky. Působí také proti ukládání cholesterolu a má tak pozitivní vliv na hubnutí. Navíc stojí za termogenezi, aneb zvyšováním tepla v těle díky urychlování metabolických procesů. Tento proces se často využívá i u o dost nákladnějších spalovačů tuku. Dejte si každý den několik šálků kvalitního zeleného čaje a ušetříte.

TIP: V horkých dnech si čaj vychlaďte a podávejte vlažný nebo s kostkami ledu. Vychlazené budou chutnat hlavně bylinky, vyzkoušejte zázvorový, nebo domácí ledový čaj z citronové trávy podle receptu Kitchen story. 

Černá vzpruha

Také si po ránu rádi vychutnáte pěkně silný assam, earl grey s příchutí bergamotu nebo třeba exotický kořeněný chai? Dobře děláte. Stejně jako zelený, i černý čaj funguje jako spalovač tuků. Ráda ho má i vaše střevní mikroflóra, ve které je nepostradatelným pomocníkem při tvorbě obranného prostředí proti vzniku obezity. 

PRODUKT TIP: Další prokázanou vlastností čaje je jeho schopnost fungovat jako přirozené diuretikum. Vyzkoušejte odvodňovač na bázi černého čaje s broskvovou příchutí, který vám s odvodněním přirozeně pomůže.  

TIP: Zajímá vás, co je nej? Voda, káva nebo čaj? Pitný režim na dietě.

Bílé pohlazení

Méně známá odrůda čajových lístků je antioxidanty přímo nabitá. V jejich obsahu stojí ze všech čajů na špičce, a zároveň je i nejsilnějším ničitelem tuků. Podporuje totiž lipolýzu a zabraňuje adipogenezi, tedy tvorbě nových tukových buněk

Máta: Sladké potěšení

Pokud často bojujete s mlsnou, dejte si mátový čaj. Mátové listy jsou totiž přirozeně nasládlé, a tak vaše chutě spolehlivě uspokojí. A nejen to, napomáhají vašemu trávení a potlačují také chuť k jídlu jako takovou. Místo sladké tečky si tak dejte po večeři velký šálek mátového potěšení. Skvělá volba bez kalorií, po které se vám bude lehce spát. 

Oolong: polozelený poklad

Chytrá kombinace zeleného a černého čaje se připravuje speciálním způsobem oxidace a  pochází z Tchaj Wanu. Nápoj neotřelé chuti a s hezkou legendou je nedoceněným, ale účinným pomocníkem při snižování váhy. Díky vysokému obsahu specifických antioxidantů totiž pomáhá spálit tuk rychleji a efektivněji. Uvařte si šálek a užijte si všechny jeho benefity. 

Rooibos: červená síla

Voňavý nápoj červenohnědé barvy a medové chuti má samé dobré vlastnosti. Je přirozeně sladký a povzbuzující, takže uspokojí vaše chutě bez přídavku jakéhokoliv cukru. Pokud máte rádi výraznou chuť, některé odrůdy jsou příjemně medové či kořeněné. Jeho skrytá síla je v aspalatinu, který si poradí se stresovými hormony. A tak si na vás hlad, ani chutě nepřijdou.

Tak na zdraví a nezapomeňte. Přestože jsou všechny druhy čaje zdravé a bez kalorií, i jejich síla má svoje limity. A tak nezapomeňte, že ani několik litrů toho nejlepšího nespraví přehnanou konzumací nevhodného jídla.