Přeskočit na obsah

Keto keto ketóza. Co to je a proč se vyplatí hubnout na vlastní tuk.

Ketóza je jedním z přirozených projevů proteinové, alias ketogenní diety. Ačkoliv název zní poměrně hrozivě, pomůže vám zbavit se přebytečné váhy. A co to tedy je? Jde o přepnutí do stavu organismu, který vzniká zvýšeným příjmem kvalitních bílkovin při současně sníženém (ale ne nulovém) přísunu tuků a cukrů. Ve zkratce, když tělo funguje na vlastní tuk. Skvěle to vysvětluje třeba výživový poradce Petr Havlíček na Mall.TV.

Jak poznáte, že jste v ketóze

Příznaků je více, ale pokud chcete mít jistotu, nejjednodušší je udělat si krevní test pomocí glukometru. Speciální keto měřidla pak nabízí třeba KetoMojo, stačí si vybrat. Přístroj určený k domácímu měření glykémie, tzv. self-monitoring glykémie změří hladinu ketonů v krvi během vteřiny. Pokud se hladina dostane nad 0.5 mmol na litr, jste tam. 

TIP: Pokud chcete ketózu vyvolat zlehka a bezpečně, svěřte se do odborných rukou. Specialisté z proteinové diety Victus vám přesně s tímto pomůžou. Zkuste nezávaznou konzultaci a dozvíte se víc.

Menší pocit hladu, méně tuku

Ketóze má svoje výhody. Ačkoliv ji mohou provázet i některé ne úplně příjemné krátkodobé vedlejší příznaky (o těch zase jinde), naprostá většina klientů prakticky nezná pocit hladu, což se hodí zejména u redukcí nad 10 kg, kdy nejprve mizí tuková tkáň. Ať už jde o podkožní, útrobní či viscerální tuk, pocitově faldy rychle ubývají. Mezi další plusy ketózy patří snížení hladiny tuků v krvi (a tedy i cholesterolu) nebo ochrana svalové tkáně. A navíc, u některých lidí mohou ketogenní látky navozovat i pocit dobré nálady až euforie. Úsměv vám tak vykouzlí každý den.

TIP: Skutečný úbytek váhy si na proteinové dietě můžete ověřit na speciálním přístroji, tzv. bioimpedanční váze.Více o BIA, neboli bioimpedanční analýze lidského těla si přečtete v Číslo na váze není rozhodující.Proč je důležité znát skutečnou skladbu svého těla.

Hubnout na vlastní tuk

Výše uvedená pozitiva jsou tím nejjistějším ukazatelem, že jste na správné cestě a je jen otázkou času, kdy se dosáhnete cíle. Finišující rovinkou je tuková adaptace, neboli úplný přechod do stavu organismu, kdy vaše tělo funguje na vlastní tuk. Kýžený stav pak může trvat mnoho týdnů až měsíců. Jakmile se dostanete sem, máte vyhráno a můžete si naplno užívat všech jeho výhod.