Přeskočit na obsah

Mít rád své tělo je novodobou mantrou. I sebeláska má ale právo zhubnout.

Když přijde na naše tělo, většina z nás k tomu má co říct. Wellness, cvičení, jídelníček a cesta ke zdraví. Ale diety? O těch spíše mlčíte, obzvlášť když jsme sama jednu začala. A máte proč. Ač si o nich čteme všude, dieta se stala tabu. Současný kult pozitivního přístupu k vlastnímu tělu ní totiž pohrdá. Co když ale chceme zhubnout kvůli sobě? Pojďme probrat náš vztah k hubnutí z různých úhlů pohledu.   

Od dietních otrokyň k feminismu

Téma hubnutí patří do každé kanceláře. Co teprve v 60. Letech, kdy nastal boom krátkodobých diet a dietní průmysl zažíval zlatá léta. Bible s návody na hubnutí šly na dračku, Atkinsonova a Dukanova dieta si získávala stovky dalších příznivců denně a celebrity DVD mizely z pultů kosmickou rychlostí. Nikdo nečekal, že by se to mohlo změnit. A přece. Moderní vlna feminismu vzala dietní kulturu útokem a smetla veškeré ideály krásy i těla. O tělu se nyní mluví jinak. 

Sebeláska, kam se podíváš

Vše dovršila horečka Body positivity z posledního desetiletí. I když, anti-dietářská revoluce není tak úplnou novinku. Čtivá klasika Susie Orbach Fat Is A Feminist Issue (Tloušťka jako problém feminismu) se právem stala bestsellerem už v roce 1978. Klasika, která si bere na paškál náš láska-nenávist vztah k jídlu potvrzuje, že téma štíhlé postavy je mnohem víc než jen o samotném jídle. Je to odpověď na současnou společnost, kdy se navzájem sledujeme Orbach probírá i společensky rozšířené asociace tlustá – špatná a štíhlá – skvělá, které jsou v nás zakořeněné hodně hluboko. I v době, kdy vypadat skvěle je to, na čem záleží, tahle skvělá knížka neztrácí na aktuálnosti. 

Dieta: Nebezpečné zvíře mnoha tváří

Jak proměnit jídlo v kamarádku a mít ráda sama sebe je mantrou dnešních dní. Během poslední dekády nás mediální masáž zpracovává dokonale. Od nutričního poradenství a zaručených fitness expertů, až po kampaně na sociálních sítích jako This Girl Can nebo Dove. Sebeláska v podobě celosvětového hnutí za pozitivní přístup k vlastnímu tělu – body positivity movement –  hýbe světem a diety jsou strašákem. Od problémů s nízkým sebevědomím ze sledování idolů až po poruchy příjmu potravy. Paráda, sebeláska to vyřešila za nás! Proč se ale teď cítíme špatně, že se nemáme rády dost?

Malé hříšné tajemství: Držím dietu 

Podporuju hnutí za sebelásku a jsem vděčná za svoje tělo. Nechci být dokonalá a své nedostatky mám ráda. Nepotřebuju se zbavit strií, prsou po dětech, prvních šedin nebo vrátit svoji postavu o 20 let zpět. Přesto nebo právě proto své tělo nemiluju. Proč? Jednoduše proto, že se v něm cítím nekomfortně. Chci to změnit a není to o zdraví. Jen moje vlastní rozhodnutí. A teď se bojím, že zklamu všechny antidietářské feministky. Poznáváte se? Možná ano, možná ne. Ale nejspíš vám to v hlavě skáče taky. 

Dělá z vás dieta špatnou feministku?

Ani náhodou. Feminismus je v zásadě o svobodě výběru, takže rozhodování o našich vlastních tělech je čistě na nás. Nelíbí se vám vaše tělo a chcete s tím něco udělat? Jste si vědomá, že jakákoliv pravidla o našem vzhledu, těle neb chování, jsou bezpředmětná, ale stejně prostě chcete trochu zhubnout? Jděte do toho. Protože vylepšení pohledu na své tělo vám pozitivně přenastaví váš barometr sebevědomí. 

TIP: Skvělé Apple podcasty na téma zdravá sebeláska, body image a správná rozhodnutí o vlastním těle nabízí Irresistible You od Aimee Beltran. Co díl, to velká denní dávka sebedůvěry.

Nikdy ale nezapomeňte, že nic se ale nemá lámat přes koleno. Jak z toho ven? Vemte si příklad z body image expertky Ashlee Bennet, která tohle shrnula v epizodě podcastu Laury Thomas Don’t Salt My Game. Mít ráda svoje tělo nemusí být nutně další věcí, kterou udělat, abyste se cítila dobře. 

Štítky: