Přeskočit na obsah

Dieta a sladké. Proč není třeba vzdát se své oblíbené chutě.

Můžu si dát dezert i na dietě? Pokud máte rádi sladké, tuhle otázku jste už zcela jistě řešili. Ať už začnete se sebelepším jídelním či fitness plánem, může to být důvod, proč se vám nic nedaří dotáhnout do konce. Své limity byste si totiž měli nastavit už na začátku. Je to jasné, čím více si něco zakazujete, tím více to chcete a váš nezdravý postoj k jídlu se jen prohloubí. Je načase skoncovat s tím jednou provždy. A víte co..

..ten dortík si dejte!

Přístup ´bez dezertu´ totiž jen odráží všeobecně rozšířený názor, že existuje dobré a špatné jídlo. Jinak řečeno, některé potraviny vám zničí postavu po jednom soustu, zatímco jiné můžete bezstarostně konzumovat od rána do večera. Tak to ale vůbec není. Každý jsme jedinečný a fungujeme jinak. Důležité je, jak jíme.

I sebezdravější potravina nám v přehnaném množství k výsledkům nepomůže, o bezbřehé nudě v jídelníčku nemluvě. Přestaňte se tedy ptát, jestli je to či ono pro vás dobré. Naslouchejte tedy hlasu svého vlastního těla a nebojte si dopřát to, po čem toužíte. Zlepšíte tak váš vztah k sobě samým a ještě předejdete frustraci z neúspěchu.

x-VICTUS-04-vyska-websize-varianta

Tip: Věděli jste, že existuje proteinový croissant? A nejen to, dopřát si můžete i sušenky, čokoládu nebo bonbóny. Zdravé dezerty si s klidným svědomím vychutnejte každý den. 

Dezert není nedokonalost, ale rezerva pro ZDRAVĚJŠÍ JÁ

V každé rozumném stravovacím plánu je dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin a zdravých tuků v tom správném poměru. Neznamená to ale, že musíte jíst JEN tohle. Chcete zůstat motivovaní a plní elánu, aniž byste museli začínat pořád znovu? Pak si v rámci dlouhodobé strategie a udržitelnosti nechte prostor pro malý psychologický trik. 10-20 procent kalorického příjmu si nechte jako rezervu pro vaše oblíbené jídlo. Ať už je to zmrzlina nebo čokoláda, i malá porce jednou denně je lepší než nevyhnutelných deset najednou. 

TIP: Pokud milujete pudinky a sladké krémy, skvělou alternativou jsou proteinové dezerty. Nejenže uspokojí vaši touhu po krémové chuti, ale zároveň si zahřešíte zdravě. Blesková příprava a široký výběr příchutí zaručí, že se stanou favoritem vaší lednice.

Na vlně nedokonalosti

Ve zkratce, pokud si dopřejete vaši oblíbenou pochoutku v rozumném množství každý den, uděláte dobře. Vaším cílem je zdraví, ne dokonalost. Protože cest, jak naslouchat hlasu vašeho těla, je mnoho, ale jen jedna vede k úspěchu. Zní to bláznivě, ale když si představíte, kolik lidí si odpírá dezert, jen aby se jím při další příležitosti přejedli? O intuitivním způsobu stravování si řekneme zase jindy, ale přiznejme si. Opačný přístup má něco do sebe.