Přeskočit na obsah

Nedieta diaita. Proč diety zkrátka nefungují.

Nezdravé, drahé a pořád stejné. Společný jmenovatel všech hloupých diet pro moderní ženy, které touží po štíhlé postavě stůj co stůj. To antické bohyně krásy se na své tělo dívaly jinak. Používaly vlastní selský rozum, neomezovaly se a nezajímaly se o kult celebrit. Protože byly krásné samy o sobě. Přečtěte si, proč byste je měla následovat.

Antická diaita

Původ slova dieta pochází z antického Řecka, se současným pojetím už ale nemá společného téměř nic. Originální koncept diaita, tedy dieta, se totiž týkal nejen fyzické, ale i psychické stránky a zajímal se, jak jídlem vylepšit svůj život a celkový pocit spokojenosti. Ve zkratce, jíst pravidelně, střídmě a jednoduše, pěstovat své tělo správným pohybem a dobře spát. Dnes je tomu spíše naopak – všechny zázračné diety nám totiž přináší nejen zklamání z neúspěchu, ale v mnoha případech i zdravotní problémy. 

Denní dávka diety

K pochopení naší touhy po dietách stačí krátké ohlédnutí za historií jojo dietářky. Louise Foxcroft, historička a autorka skvěle napsané knihy Kalorie a Korzety – 2000 let diety poukazuje, že boom rychlého hubnutí se datuje do 19. století. V tu dobu totiž vznikla média a reklama, a s ním spojená propagace zpracovaného, nezdravého jídla. V centru dění se tak ocitl kult krásného těla a jeho co nejdelší zachování, které ale bez milosti ničily právě ony inzerované produkty. Honba za štíhlou postavou tak nás ženy stáhla do pasti léků na hubnutí, slibujících rapidní změnu váhy. A některé v ní vězí dodnes. 

Rychlokvašky

Moderní doba totiž ultra rychlým řešením nahrává. Žijeme rychle a všechno chceme hned. Nepomáhá tomu ani fakt, že současné pojetí dokonalé ženy stále preferuje vzhled nad vnitřní krásou. Ať už je to Atkins, Dukan, keto nebo třeba podle krevních skupin, je prokázáno, že diety nás zkrátka baví. Průměrná žena ve středním věku má za sebou alespoň 60 rychlodiet, které postrádají nejen důležité živiny, ale hlavně zásadní pravidlo. Zdravá strava není o zákazech, ale o tom, jak často a kolik toho sníte.  

Na dietu s chutí

Jaký přístup tedy zvolit? Stačí pochopit jednoduchou věc a máte vyhráno. Na hubnutí se musí pomalu a hlavně, vydržet. Zapomeňte na slovo dieta, změňte postoj k jídlu napořád. Jezte přírodně a vyhněte se zpracovanému jídlu s desítkami přísad. Dejte si pozor na ‘nízkotučná’ jídla, kompenzovaná velkým obsahem cukrů, které se vám v tukové podobě vrátí jako bumerang. A nezapomeňte, že pohyb je skvělá věc, ale neznamená to, že můžete jíst prázdné kalorie ostošest. Většina lidí totiž na spálení nemá čas. 

x-VICTUS-04-vyska-websize-varianta

TIP: Pokud i vás občas trápí mlsná, klidně jí podlehněte. Dopřejte si proteinové alternativy, které uspokojí nejen váš dietní režim, ale i nespoutané chutě. Proteinový croissant , čokoládu nebo čokoládový pudink si zamilujete. 

Možná nic, co bychom už nevěděli. Po přečtení si ale třeba uvědomíte, že filosofie antické krásky měla něco do sebe. V době, kdy čelíme tlaku médií ze všech stran, je koncept vyvážené stravy a zdravého žití důležitější než kdy předtím. Je na čase vrátit se k diaitě.

Štítky: