Přeskočit na obsah

Osobní produktivita. Jak si zorganizovat život s dietou a nezbláznit se z toho.

Když se rozhodnete zhubnout, je to jen začátek. Proč vám po prvních pár dnech, kdy jedete na emocích, dojde nadšení? Protože naše tělo má zvyky rádo, ale jejich budování není zadarmo. Nepřejdou do krve jen tak, je třeba na nich pracovat. Říká se, že k novým návykům si vystačíte se třemi týdny. Za tu dobu vám hubnutí možná bude příjemnější (obzvlášť pokud změnu pocítíte i na váze), na vytvoření návyku to ale nestačí. Od začátku je proto dobré myslet na sebedisciplínu. Čím ji podpořit?

V období, kdy je potřeba intenzivně se soustředit a bojovat s vlastním já, není od věci začít s pár základními otázkami, které si položíte sami sobě. Proč to celé dělám? Jaký konkrétní výsledek si přeji? Jak se odměním? Co na to prostředí kolem mě? A hlavně, jak si velký návyk rozdělit na menší? Velké kroky jsou možné jen při extrémně silné motivaci. Mnohem lepší je začít s laťkou tak nízko, aby bylo hloupé ji nepřekonat.

TIP: Jak na osobní produktivitu a motivaci? Zkuste se inspirovat u odborníka, jakým je třeba  Daniel Gamrot. Oblíbený autor mnoha webinářů a školitel vám prozradí víc. 

Další jednoduchou metodou je také Nepřetrhni řetěz (z anglického Don´t break the chain), která slouží k zaznamenávání nových návyků. Každý den, kdy se vám povede ve změně životního stylu posunout o kousek dál, si udělejte vlastní značku. Postačí vám úplně obyčejný diář nebo třeba Outlook kalendář, ale vyplatí se použít třeba chytrou aplikaci HabitShare. Díky tomu můžete svůj úspěch sdílet s jedním nebo více sparring partnery. Proč někoho takového mít?

Stará známá pravda říká, že ve dvou se to lépe táhne a v hubnutí to platí dvojnásob. My ženy jsme od přírody soutěživé a nebýt v tom sama motivuje. Můžete se nejen podporovat, ale také povzbudit, když jedna z vás selže. Zkuste si najít někoho, s kým si vytvoříte závazek. Vyměňte si své kalendáře návyků a domluvte se na pravidelné revizi.

Revidujte. Pravidelný úklid se netýká jen kuchyně nebo šatníku, rekapitulace úspěšnosti vám pomůže i s hubnutím. Pokud se vám další krok nepodařil během týdne ani napodruhé, je na čase se vrátit k otázkám. Dává tenhle návyk vůbec smysl? Snažíte se o něj správně a s reálným očekáváním? Nebrzdí vás vaše vlastní okolí? A není náhodou moc velký? Pokud se i přesto nevzdáváte, není lepší obrátit se na sparring partnera? Protože i při úklidu se může hodit názor druhého.

Nenechte se ovládnout tím, že Nemáte na dietu čas. Na úpravu stravy nepotřebujete nový kalendář.

TIP: Dobrým sparring partnerem nemusí být jen kamarádka. Pokud chce opravdu dobré výsledky, zkuste to s odborníky. Intenzivní kontroly a pravidelné kontroly vás na cestě k úspěchu pohlídají. 

Postupujte pomalu a vlastním tempem, ale hlavně, vytvářejte návyky. Šetří drahocennou energii, zjednodušují rozhodování, umožňují vytvořit prostor pro kreativní nápady nebo třeba úplně jiné využití vašeho času. I život s dietou si lze užít. Protože si zkrátka zvyknete.

Štítky: